Studium Generale: Funcționalitatea materialelor - organizare structurală și aplicații (Invitat: Lucian Baia)

26 Mai 2022, 16:00 - 26 Mai 2022, 17:00

UBB, prin Institutul STAR-UBB vă invită, în data de 26 mai 2022, de la ora 16:00, la o nouă prelegere din seria Studium Generale, cu tema Funcționalitatea materialelor: de la organizare structurală la aplicații, susținută de prof. univ. dr. Lucian Baia, de la Facultatea de Fizică a UBB.

Prelegerea va fi transmisă online:
✓ pe canalul de Youtube al UBB (https://www.youtube.com/user/univbabesbolyai)
✓ pe pagina Facebook a UBB (https://www.facebook.com/UnivBabesBolyai)

Despre Studium Generale

Studium Generale este un spațiu de întâlnire interdisciplinar al profesorilor și studenților UBB și ai invitaților lor. Studium Generale permite dialogul dintre discipline și angajează universitatea într-o reflecție asupra propriilor întrebări universale asupra cunoașterii. Aceasta dovedește continuitatea cu practicile intelectuale ale universităților medievale legate de întrebările quodlibetale: despre orice pentru fiecare, în aceeași comunitate de studiu. Studium Generale la UBB, în cadrul Institutului Star-UBB, reprezintă o serie de conferințe săptămânale, în timpul anului academic, ținute de personalități ale universității sau invitate, care chestionează o temă a propriei discipline în dialog cu alți membri ai universității.

Copyright © 23-04-2024 FSEGA. Protectia datelor cu caracter personal FSEGA. Protectia datelor cu caracter personal UBB.